Haber

Associated Press: Erdoğan Şam’a Heyet Yollamak İstedi, Esad Kabul Etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Esad’a ‘Türk yetkilileri Şam’a göndermeye hazır olduğunu‘ söylediği ancak Esad’ın, görüşmenin ‘üçüncü bir ülkede‘ yapılmasını önerdiği tez edildi.

“Siyasette küslük dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin küme toplantısının akabinde gazetecilerin “Esad’la görüşme olabilir mi?” sorusuna “Olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz, eninde sonunda adımlarımızı atarız” yanıtını vermişti. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘bir mesaj gönderdiğini’ öne sürdü. Suriyeli yetkililerle tertipli olarak görüştüğü belirtilen Lübnanlı bir siyasetçiye dayandırılan haberde, kelam konusu iletinin geçtiğimiz günlerde iletildiği aktarıldı.

Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesi de masadaki hususlar ortasına girebilir

AP’nin aktardığına göre, Erdoğan’ın Esad’a, Suriye ordusunun PYD/YPG bölgelere dönmesi, PYD/YPG’nin Suriye doğalgazını ve petrolünü kullanmasının engellenmesi ismine harekete geçilmesi ve Suriyeli mültecilerin Suriye’ye geri gönderilmesi için davette bulunduğu argüman edildi. Görüşmede İran tarafının arabulucu olduğu belirtilirken, üst seviye Türk bir yetkilinin bu tezleri yalanladığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu