Haber

İran Cumhurbaşkanı Reis, Venezuela’da gençlerle buluştu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, resmi ziyaret için bulunduğu Venezuela’da Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun katılımıyla gençlerle bir araya geldi.

Başkent Karakas’ta Teresa Carreno Tiyatrosu’nda düzenlenen “Gençlerle Buluşma” etkinliğine katılan liderler konuşmalar yaptı.

Şef, konukseverlikleri için Venezuela halkına ve Maduro’ya teşekkür etti.

Venezuela’nın ABD emperyalist sisteminin tek taraflı baskıcı uygulamalarına rağmen direndiğini belirterek, halkın dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Düşmanın direnişle yenilebileceğini savunan lider, “Emperyalizmin yol açtığı tüm zorluklara göğüs geren büyük kahraman Venezuela halkına en içten saygılarımı sunuyorum. Yaşadıklarımız bize bir halkın nasıl yenileceğini gösterdi. diren, siyasi ve sosyal olarak güçlü olmalıyız.” sözünü kullandı.

Uluslararası sistemin adaletsizlik üzerine kurulduğuna işaret eden Reisi, “Mevcut uluslararası düzen emperyalizmden yana bir düzen, insan haklarını suiistimal eden bazı araç ve gereçlere sahipler. Tek talep ettikleri şey doğal kaynaklarımızı sömürmek ve vermek. ne istiyorlarsa.” değerlendirmesini yaptı.

Reisi, yapay zekanın geliştirilmesi için Karakas merkezli bir teknoloji ofisi kurulacağını belirterek, Venezuela ile değerli yeniliklere imza atacaklarını bildirdi.

Ülkeler arasında ticaretin artması için uluslararası para birimi olan doların değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Reisi, “Yeni uluslararası düzenin üçüncü şartı ve mekanizması, ülkelerin kendi ulusal para birimleri ile ticaret yapmasıdır.” söz konusu.

“İmzalanan 25 anlaşma ile güzel bir günü geride bıraktık”

Devlet Başkanı Maduro da Cumhurbaşkanı’nın ülkesini ziyaretiyle iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin daha da perçinlendiğini ifade etti.

İki ülke arasında dostluk, dayanışma ve kardeşliğin sarsılmaz bir güce ulaştığını anlatan Maduro, “Her alanda en az 25 anlaşmanın imzalandığı harika bir günü geride bıraktık.” ifadesini kullandı.

İran’ın sağlıkta, eğitimde, teknolojide, sanayide, gıda üretiminde, sosyal ve kültürel alanlarda yükselen bir güç olduğunu vurgulayan Maduro, “Gençler, Cumhurbaşkanımızın sözlerine kulak verin. Bu mücadele emekle, mücadeleyle sağlandı. ve disiplin.” dedi.

haber-elbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu