Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi Kapanış Töreni”nde konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Öğretmenlerimizin yüzde 99’u sınava girdi, yüzde 97’si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Öğretmenlerimiz bir kez daha öğretmenlik yaptı. O siyasi liderlere, o manipülatörlerin hepsine bir kez daha ders verdi. Öğretmenimiz Cumhurbaşkanı’na, Hükümet’e, Milli Eğitim Bakanlığına güveniyor. Tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Bakan Özer, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi Kapanış Töreni”ne katıldı.

Törende sahne alan, hafif seviyede otizmli ve zihinsel manisi bulunan öğrencilerin eğitim gördüğü Sur Özel Eğitim Meslek Okulu’nda oluşturulan “Özel Sesler Korosu”nun seslendirdiği türküleri dinlerken duygulu anlar yaşayan Özer, yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da bulunmaktan memnunluk duyduğunu söyledi.

Bir mühlet evvel vefat eden Sezai Karakoç’u da rahmetle andığını ifade eden Özer, Özel Sesler Korosu’nun seslendirdiği türkülerle salonda bulunanları duygusal bir seyahate çıkarttığını belirtti. Özer, “İnşallah bizler de onlara bir sürpriz yapacağız. Onları İstanbul’a davet edeceğiz. İstanbul’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü onlarla birlikte kutlayacağız.” dedi.

“1 milyon 200 bin öğretmenimizle ‘Türkiye Yüzyılı’nın inşasına emin adımlarla yürüyeceğiz”

Suriye’nin kuzeyindeki YPG/PKK’lı teröristlerin Gaziantep’in Karkamış ilçesine yönelik roketli-havanlı saldırısında öğretmen Ayşenur Alkan’ın şehit olduğunu anımsatan Özer, onun nezdinde şehit öğretmenleri ve tüm şehitleri rahmetle andığını belirtti. Özer, bilhassa Ayşenur öğretmenin tüm Türkiye’ye öğretmenlerin ne kadar fedakar olduğunu gösterdiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Tüm öğrencilerini o hain terör saldırısında sığınağa götürdükten sonra acaba bir öğrenci geride kaldı mı diye sınıfa tekrar giderken hayatını kaybetti. Ayşenur öğretmenimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. İnşallah Ayşenur öğretmenimizin şahsında 1 milyon 200 bin öğretmenimizle ‘Türkiye yüzyılı’nın inşasına Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emin adımlarla yürüyeceğiz.”

Ülkelerin en kalıcı sermayesinin beşeri sermayesi olduğunu, onu geliştirmek ve eğitimle buluşturmak için gece gündüz çalıştıklarını, eğitime devasa bütçeler ayırdıklarını anlatan Özer, 2000’li yıllarda Türkiye’de 5 yaşta okullaşma oranının sadece yüzde 11, orta öğretimdeki okullaşma oranının ise yüzde 44, yüksek öğretimdeki net okullaşma oranının ise sadece yüzde 14 olduğunu dile getirdi. Özer, ilkokul hariç eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranının yüzde 50’nin altında olduğunu belirtti.

Özer, OECD ülkelerine bakıldığında eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının 1950’li, 1960’lı yıllarda yüzde 90’ın üzerinde olduğunu gördüklerini anlatarak Türkiye’de son 20 yılda Cumhurbaşkanı liderliğinde bölge, kent, ilçe ayrımı yapılmaksızın yapılan seferberlik sonucu 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 98’e, orta öğretimdeki okullaşma oranını yüzde 95’e ulaştırdıklarını söyledi.

“Son 20 yıl eğitimde evrenselleşmenin yaşandığı döneme karşılık gelmektedir”

Son 20 yılda eğitimin tüm kademelerinde, Cumhuriyet tarihinde birinci kere okullaşma oranının yüzde 95’in üzerine çıktığını anlatan Özer, son 20 yılın beşeri sermayenin en verimli biçimde değerlendirildiği bir periyoda tekabül ettiğini bildirdi.

Özer, bu geçen süreçte eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamaların kaldırıldığına dikkati çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Düşünün bu ülkede eğitim sisteminde evlatların başörtüsü eğitime erişimde bir mani olarak görüldü. Yıllarca başörtülü bayanlarımız, gençlerimiz yüksek öğretim kapılarında zahmetler çekti, dramlar yaşandı. İmkanı olanlar yurt dışında memleketini terk ederek diğer ülkelerde eğitimine devam etmek zorunda kaldı. İşte başörtüsü yasağı bu periyotta kaldırıldı. İmam hatip lisesi ve meslek liselerinin yüksek öğretime erişiminin önünde büyük bir pürüz oluşturan katsayı uygulaması bu ülkede 12 yıl uygulandı. Katsayı uygulaması da bu periyot kaldırıldı. Bu ülke Müslüman bir coğrafya. İmam hatip ortaokulu yahut lisesine gitmeyen çocuklarımızın dinini öğrenmeyle ilgili talepleri üzerine seçmeli dersler eğitim sisteminin tamamına yaygınlaştırıldı. Öğretmenlerin başörtülü olarak çalışabilme imkanı yeniden bu periyotta getirildi. Yani son 20 yıl eğitimde evrenselleşmenin yaşandığı tıpkı vakitte eğitim sisteminin toplumun demokratik taleplerine hassas hale geldiği bir periyoda karşılık gelmektedir.”

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için yapılan ekonomik yardımlar, taşımalı eğitim, yemek, pansiyon, burs gibi sosyal politikaların uygulamaya konulduğunu dile getiren Özer, OECD ülkelerine göre olan 70 yıllık gecikmenin telafi edildiğini, eğitimde “Türkiye yüzyılı”nın taşları döşenerek eğitim sisteminin en verimli hale getirildiğini vurguladı.

“Yatırımlar devam edecek, 5 yaş okullaşma oranı yüzde 100’e ulaşacak”

Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitimde gelişmenin mimarı olduğunu, bütçeden en büyük hissesi eğitime ayırdığını, eğitime olumlu ayrımcılık yaptığını belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak gelinen noktada eğitimimizi çok daha âlâ noktalara taşımak, kalitesini arttırmak için üç noktaya yük verdik. Birincisi eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi. Bunun için hepinizin malumu olduğu üzere iki tane ana odak noktamız oldu. Birincisi okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması. Eğitim sistemimiz aslında yıllardan beri okul öncesi eğitime erişim kısıtlığından düşünce çekiyordu. 6 Ağustos 2021’de tüm Türkiye’de 2 bin 782 bağımsız anaokulu vardı. Biz bu projeyi başlattığımız vakit 3 bin anaokulunu bir senede yapmak üzere yola çıktık. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde projemizi başlattık. Bir sene içerisinde 2 bin 321 bağımsız anaokulu yapmışız. 16 bin 100 ana sınıfı yapmışız. Normalde 5 ana sınıfı bir anaokuluna tekabül eder. Dolayısıyla 16 bin 100 anasınıfı 3 bin 220 bağımsız anaokuluna tekabül etmektedir. 2 bin 321’i de buna ek ettiğimiz vakit bir yıl üzere kısa müddette 5 bin 541 bağımsız anaokulu kapasitesi oluşturmuşuz. Bu nitekim sessiz bir ihtilal. 3 yaştaki okullaşma oranı yüzde 9’dan yüzde 16’ya, 4 yaştaki okullaşma oranı yüzde 16’dan yüzde 37’ye, 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 65’ten bir senede yüzde 98’e ulaştı. Yatırımlar devam edecek, bu tamamlandığı vakit 5 yaş okullaşma oranı yüzde 100’e ulaşacak. Gelir seviyesine bakmaksızın tüm vatandaşlarımızın çocukları çok rahat, ücretsiz şekilde okul öncesi eğitime ulaşabilecek.”

“Meslek liselerine yüksek başarı diliminden öğrenciler gelmeye başladı”

Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi’nin çıkış noktasının fırsat eşitliğini sağlamak olduğunu, öncesinde mesleksel eğitimde 1000 okul projesini hayata geçirerek dezavantajlı 1000 meslek lisesinin tüm gereksinimlerini giderdiklerini anlatan Özer, mesleksel eğitimde yaşanan gelişmelere ait bilgi verdi.

Özer, “Meslek liselerinde kesimi tüm süreçlere dahil ettik, müfredatı birlikte güncelledik. İstihdamda öncelikli bir meslek eğitimi inşasına da kapı araladık. Meslek liselerinde ikinci yaptığımız şey üretimi arttırmaktı. Bu adımlar kısa müddette meyvelerini verdi. 200 milyonluk üretim kapasitesinden 2021 yılındaki gayemiz 1,5 milyarlık üretim olmasına karşın 10 ayda 1 milyar 650 milyonluk üretime ulaştık. Öğrencilerimize dağıttığımız hisse 80 milyon. 180 milyonu da öğretmenlerimize dağıttık. İki yıl sonra bunlar çok daha yüksek sayılara ulaşacak. Meslek liselerine birinci defa yüksek muvaffakiyet diliminden öğrenciler gelmeye başladı.” sözlerini kullandı.

Meslek liselerinin AR-GE merkezlerinde araştırma, geliştirme, fikri mülkiyet çalışmaları yapmaya başladığını anlatan Özer, meslek liselerinin artık birbirleriyle rekabet etmeye başladığını, ihracata başladığını söyledi.

Asıl hamleyi mesleksel eğitim merkezlerinde yaptıklarını lisana getiren Özer, 2021’de Mesleki Eğitim Kanunu’nda çok kritik değişiklikler yaptıklarını, bu değişiklikten evvel Türkiye’de çırak, kalfa sayısı 159 bin iken 2022’de maksatlarının 1 milyon çırak ve kalfaya ulaşmak olduğunu belirtti.

Özer, “Dün Cumhurbaşkanımız tüm kamuoyuyla paylaştı. Geldiğimiz noktada çırak kafa sayısı 1 milyon 100 bine ulaştı. İnşallah çok daha güçlü bir şekilde mesleki eğitimi, ülkemizin ekonomik kalkınmasındaki itici güç olma fonksiyonunu yerine getirmesiyle ilgili desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’de eğitim alanında yapılan güzel çalışmaların yurt dışında da dikkati çekmeye başladığını ifade eden Özer, ilk kez OECD Mesleki Eğitim Zirvesinin Türkiye’de toplanacağını kaydetti.

Özer, öğretmenlerin ferdî gelişimini de odak noktalarına koyduklarını anlatarak ferdî gelişimi desteklenen öğretmenin eğitim sistemini güçlendireceğini belirtti.

Merkezi planlamadan okul temelli planlamaya geçiş yaptıklarını anlatan Özer, birinci sefer okullara bütçe göndererek, okulların kendi eğitim gereksinimini kendilerinin karşılamasının yolunu açtıklarını söyledi.

2022 yılı için okul öncesinden mesleksel eğitime, öğretmenlerin mesleksel gelişimine kadar koydukları tüm maksatları yıl bitmeden tamamlamış durumda olduklarını tabir eden Özer, bunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Öğretmenimiz Cumhurbaşkanına, hükümete güveniyor”

14 Şubat’ta Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini, öğretmenlere 3600 ek gösterge verildiğini lisana getiren Özer, şöyle konuştu:

“Troller devreye girdi. Siyasi başkanlar boykot davetleri yaptı, ‘Zinhar sınava girmeyin’. İmtihanın öğretmenin prestijiyle ilişkilendirilmesiyle ilgili akıllara ziyan yaklaşımlar yapıldı. Danıştaya, Anayasa Mahkemesine başvuruldu. O süreç devam ederken kaideleri sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i başvurdu. Başvuran öğretmenlerimizin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Kaldı imtihan. 1 Kasım’da, 2 Kasım’da hareket yapanlar. Hatta imtihan haftası ‘Sorular çalındı, elden ele dolaşıyor.’ diye iftira atanlar. Sonuç ne oldu? Öğretmenlerimizin yüzde 99’u sınava girdi. 24 Kasım’da Cumhurbaşkanı’mız tüm öğretmenlerimizle sonuçları paylaştı. Öğretmenlerimizin yüzde 97’si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Öğretmenlerimiz bir sefer daha öğretmenlik yaptı. O siyasi başkanlara, o manipülatörlerin hepsine bir sefer daha ders verdi. Dedi ki ‘Biz size itibar etmiyoruz, güvenmiyoruz. Siz boykot çağrısı yaptığınız halde sınava girenlersiniz. Sizde samimiyet yok.’ Bu neyi gösterdi? Öğretmenimiz Cumhurbaşkanı’na güveniyor, Hükümet’e güveniyor ve Ulusal Eğitim Bakanlığına güveniyor. Tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.”

Şu anda ülkede 1 milyon 200 bin öğretmen, 19 milyon 150 bin öğrenci bulunduğunu ifade eden Özer, devasa bir eğitim sisteminin olduğunu bildirdi. Özer, “Kıymetli öğretmenlerimizle tüm yöneticilerimizle el ele vererek Cumhurbaşkanı’mızın yakın zamanda açıklamış olduğu ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuna sahip gençleri yetiştirmek için gece gündüz demeden yürüyüşümüze devam edeceğiz. Bu, kutlu bir yürüyüştür. Bu öykünün kesimi olmak kadar beşere onur veren hiçbir şey yoktur.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç da “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi” ile ilgili bilgi vererek ismi 10 bin olan bu projenin aslında tesirinin 40 bin okul olduğunu belirterek 39 bin 630 okulun hepsine dokunma fırsatı bulduklarını söyledi. Morkoç, yalnızca okul öncesi eğitimde 2020-2021 eğitim öğretim yılında 1 milyon 225 bin çocuk eğitim alırken bugün prestijiyle 1 milyon 900 bin çocuğu öğretmenle buluşturmuş olmanın memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirerek 1 yıl içerisinde yaklaşık 700 bin çocuğu imkan temin ederek onları öğretmenleriyle buluşturmanın değerine değindi.

Vali Ali İhsan Su ise 2021’den bu yana Diyarbakır’da 3,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, bu proje ile kentte 473 okulda kıymetli iyileştirmelerin yapıldığını söyledi. Geçen yıldan itibaren çok değerli projelerin vilayette hayata geçirildiğine işaret eden Su, “Geçen yıl ilimizde 199 eğitim projesi planlandı. Bunların maliyeti yaklaşık 3,5 milyar lira. Bir kısmını yaptık, hizmete açtık. Şu anda inşaatı devam eden veya ihalesini yapacağımız, eğitim yatırımları var. Tüm bu hizmetler için teşekkür ediyoruz.” dedi.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Murat Küçükali, ulusal eğitim topluluğu olarak emin adımlarla “Türkiye Yüzyılı”na yanlışsız ilerlediklerine işaret ederek proje kapsamında az vakitte çok büyük işler başarıldığını vurguladı.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ise “Temel Eğitim’de 10 Bin Okul Projesi”nin çocukların hayatına katkılarına ait değerlendirmede bulundu.

Tören sonunda, Bakan Özer’e Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü ve kimi mesleksel eğitim kurumlarında hazırlanan el emeği eserler ile Sur Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerince hazırlanan portresi armağan edildi.

Törene, bakan yardımcıları, genel müdürler, 81 vilayetten gelen Ulusal Eğitim müdürleri, kaymakamlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler